Partikül İptali

Partikül İptali ;

Partikül İptali adındaki bu sistem 2006 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Tsn Egzoz da uygulamakta olduğu bu filtre sistemi piyasada yer alan dizel araçların tümünde de uygulanması zorunlu olan bir sistemdir. Bu sistem dizel özellikteki araçlara üretim aşamasında iken uygulanıyor olsa da eskiden üretilmiş olan araçların bu filtreyi taktırmaları da zorunludur. Firma olarak uzun senelerdir bu filtrelerin takılma işlemlerini yapmaktayız. Bu partiküller için çeşitli sebeplerden ötürü bazen partikül iptali işlemi yapılması istenmektedir. Partikül iptali genelde son çare olarak başvurulan bir yöntemdir. Partikül iptali adı verilen bu işlem firmamız tarafından da uygulanmaktadır.

Bu Filtre İşe Yarıyor Mu?

Monte edilme işlemlerini yaptığımız bu filtrenin asıl üretilme ve takılma amacı çevredir. Araçların motoru çalışır iken ortaya çevreye oldukça zararlı olan gazlar çıkmaktadır. Bu gazları önlemek için de bu filtreler kullanılmaktadır. Yani filtreler açığa çıkan gazlardaki zararları maddeleri süzmek amacı ile üretilmiş ve kullanılmaktadır.

Filtrenin Çalışma Prensibi

Partikül filtreleri zaman zaman dolmaktadır. Bu doluluğun oranı ise araçta bulunan sensörler tarafından aracın motor kontrolündeki üniteye yani ECU’ya aktarılır. Partiküllerin dolması durumu sonucunda araç daha çok yakıt kullanmaya başlar ve bir süre sonra da filtre içerisindeki kurumlar dışarıya atılmaya başlanır ve partikül iptali işlemine doğru gidilmeye başlanır. Rejenerasyon adı verilen bu durumda araç rahatlamaktadır ancak yine de yakıt tüketimindeki fazlalık devam etmektedir. Zaten kurumu dışarıya atma durumu da ancak çok uzun süreli ve yüksek hızlı durumlarda oluşmaktadır. Bu nedenlerden ötürü de partikül iptali yaptırmadan önce filtrenizi firmamıza temizletebilirsiniz. Ancak yine de çoğu zaman partikül iptali işlemine başvurulmaktadır.

Partikülü İptal Ettirme İşlemleri

Partikül iptali yapılmadan evvel filtrenin sökülerek temizlenmesi yoluna gidilmelidir. Yaptığımız temizliklerde öncelikle filtreyi sökmekte ardından da yüksek seviyede basınç ve ilaçları uygulayarak temizliğini yapmaktayız. Ancak bu temizleme gerçekleşse dahi kurumun ancak yüzde doksanı temizlenebilmektedir. Bu da aracın en fazla beş gün boyunca rahat olmasını sağlamaktadır. Partikül iptali işlemine geçmeden önce başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise yeni partifül filtresi almaktır. Bu filtrelerin fiyatları ise çok yüksek olduğu için kullanıcılar son çare olarak partikül iptali yoluna gitmektedir. Firmamız tarafından yaptıracağınız partikül iptali işlemleriniz garantili olarak yapılır.

Temizlemeden Önce -Partikül Temizlemeden Sonra

Temizlemeden Önce -Partikül Temizlemeden Sonra