ankara_yazilim
09 Kas

Ankara Araç Yazılım (Chip Tuning)

Ankara Araç Yazılım (Chip Tuning)

Yeni model ve yüksek teknolojili araçların sahip olduğu özellikleri daha çok geliştirmek ve araçları sahiplerinin istekleri doğrultusunda kişiselleştirmek işlemi Araç Yazılımı (piyasada Chip Tuning olarak bilinir.) ile gerçekleştirilmektedir.Kullanıcının zevk ve isteklerine göre ve motorun en yüksek performansta çalışmasını sağlamak için selenoidlere ve birtakım valflere sinyaller göndermek yöntemi ile sağlanır. Modifiye işlemleri arasında en çok ses getiren işlemdir.  Otomobillerin motorlarında ateşlemeyi gerçekleştiren ECO ’ nun mevcut bilgileri aldığı chiplerin ve işletim sistemlerinin değiştirilmesi ile gerçekleşir.

Chip Tuning araç yazılım uygulaması araçların motorlarının mevcuttaki performans gücünün daha çok arttırılması için uygulanmaktadır. Mevcut chipler içerisinde hava akışı, yakıt püskürtme zamanlaması, ortam sıcaklığı gibi bir çok biligi yer alır. Yapılan Chip Tuning işlemeleri arasındakilerden en çok bilineni mevcut chip içinde yer alan yazılımın ve bilgilerin bir bilgisayar aracılığı ile yeniden güncellenmesi işlemidir. Aynı zamanda bilinmelidir ki eğer chipler düzenlenemez ve mevcut yazılımlar güncellenemez ise bu yazılımlar yerine araca yeni bir chip takılabilir. Eğer aracınıza modifiye yaptırmak gibi bir planınız varsa mutlaka Chip Tuning uygulamasını da yaptırmanız gerekmektedir.

Modifiye işleminin en önemli basamağı chip tuning işlemidir. Chip tuning uygulamasını gerçekleştirmek için modifiye işlemine başlamış olmanız gerekmektedir. Otomobilinizde gerçekleştireceğiniz yazılım değişikliği ile aracın sahip olduğu mevcut güç ortalama %15 oranında bir artış gösterecektir. Otomobillerde gerçekleştirilen yazılım değişikliği sonucunda yalnızca aracın sahip olduğu güçte değil aynı zamanda aracın kullandığı mevcut yakıt oranında da belirli bir oranda azalma meydana gelecektir.

Araç Yazılım İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç yazılım işlemi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen ilk chip tuning uygulaması aracın sahip olduğu orijinal chipin yerinden sökülerek onun yerine yeni chipin takılması işlemidir. İkinci chip tuning uygulaması ise otomobilde bulunan orijinal chip eğer programlanabilir bir yapıya sahip ise aracın chipine modifiyeli program atılmaktadır.

Araç üzerinde gerçekleştirilen bu programlama sayesinde aracın sahip olduğu mevcut güçte bir artış gözlenmekte hatta araç günlük olarak kullanıldığında da fark edilebilir bir güç değişimi meydana gelmektedir. Araç gerçekleştirilen yazılım değişikliği ile daha canlı ve hızlı bir yapıya sahip olmaktadır. Bilinmelidir ki araçların motorlarında gerçekleştirilen chip tuning uygulaması hem dizel araçlarda hem de benzinli araçlarda rahatlıkla uygulanmaktadır. Otomobillerin motor kontrol ünitesinde gerçekleştirilen chip tuning uygulaması ile aracın önceden sahip olduğu mevcut yazılımlar üzerinde değişiklikler yapılmaktadır.

Günümüzde chip tuning uygulamasının tercih edilmesinin en büyük nedeni, araçların bu uygulama sonrasında daha az yakıt tüketmeye başlaması ve aynı zamanda mevcut güç ve tork sınırlamalarında da bir artış gözlenmesidir. Araçta gerçekleştirilen yazılım değişikliği sonucunda meydana gelen performans artışı ve yakıt tasarrufunun yanı sıra araçlarda mevcut hız sınırı kaldırılır, araçların sahip olduğu en yüksek hız sınırı daha da arttırılır, mevcut motor gücünün düşürülmesi gibi birçok işlem gerçekleştirilmektedir.

Gerçekleştirilen araç yazılım işlemi sırasıyla, otomobil üzerinde bulunan orijinal yazılımın okunması daha sonra yedek alınarak bilgisayara kaydedilmektedir. İkinci aşama olarak, otomobilde okunan orijinal yazılım dosyasının düzenlenmesi gerçekleştirilmektedir. Üçüncü aşama olarak ise, düzenlemesi yapılan yazılım dosyalarının tekrar araca yüklenme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bilinmesi gereken en önemli nokta chip tuning işlemini gerçekleştirirken gerekli olan ekipmanlardır. Otomobilde bulunan orijinal yazılımın okunması için bir cihaz, bilgisayar ve dosya uzmanı gerekmektedir. Ayrıca chip tuning uzmanları araçlara özel yazılımlar da üretmektedirler. Üretilen bu yazılımların performans üzerine yada yakıt tasarrufu üzerine olması durumu araç sahiplerinin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Aracınıza uygulanacak olan chip tuning işlemi sayesinde aracın mevcut motor ömrü uzayacaktır.

Ankara Chip Tuning Çözümleri ve Ankara Oto Yazılım hakkında bilgi almak için şimdi başvuru yapmak istiyorsanız 0535 468 81 03 numaralı telefon numarasından hemen Ankara TSN Egzoz Çözüm Merkezine ulaşabilirsiniz.