AD-BLUE ÇÖZÜMLERİ

AdBlue Nedir?

Adblue sistemi; dizel araçlarda bulunan Avrupa araç standartlarında üretilmiş bir emisyon azaltma işlemidir. Günümüz Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 ağır vasıta tüm araçlarda bulunan ortak bir sistemdir. Bu sistem çok fazla arıza veren bir yapıya sahip olduğundan dolayı araç sahiplerine hem zaman kaybı hem de yüksek maliyet doğurmaktadır. Adblue sisteminin arızalanması durumunda araçlar kendilerini korumaya alır ve yüksek yakıt tüketimi gerçekleşir.
Ankara Chip Tuning

AdBlue Arızası?

ADBLUE ARIZASI NEDİR ? Adblue sistemi birçok parçadan oluşur. Bunlar adblue beyni, tank, pompa, borular, püskürtme nozzlu, Nox sensörü, SCR katalizörü gibi birçok parçadan oluşur. Aracınız Adblue sisteminden herhangi bir parçası arızalandığında aracınız adblue yada scr arıza uyarısı gösterge vasıtasıyla verir.Kötü adblue kullanımı da buna sebep verebilir buda DPF (dizel partikül filtresi) ve SCR katalizörüne kalıcı olarak zararlar vermektedir. Adblue arızası sonrası sürüşünüz, gidebileceğiniz mesafe kısıtlanır ve aracınız çalışmayabilir araç kendini korumaya alır.

AdBlue Arızası Nasıl Giderilir?

AdBlue arızasının çözümü için genel olarak değerlendirilen iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri AdBlue emülatörleri, diğeri ise araç beyni üzerinden gerçekleştirilen bir yazılım yöntemidir.

 

Adblue çözüm emülatörleri ile yapılan adblue işlemlerinde aracınızın Can-Bus hattına 2 kablo ile küçük bir aparat monte edilir. Bu işlem sonrasında araç adblue sistemi var gibi çalışmaya devam eder, sadece adblue yakmaz ve aracınız orijinal hali gibi çalışmaya devam eder. Araçta yazılımsal olarak herhangi bir değişiklik gerçekleşmez. Araç adblue çözüm emülatörünü aracınızdan sökmeniz halinde araç eski haline döner.

 

Aracın motor kontrol ünitesinden yani Ecu’sundan adblue çözüm işlemi; aracın beynindeki orijinal yazılımın bilgisayar aracılığı ile indirilmesi ve düzenlenip tekrardan araç beynine yüklenmesi ile gerçekleşir. Bu işlem sonrasında aracın motor kontrol ünitesindeki yazılım modifiye edilmiş olup orijinal yazılımı ile arasında farklar oluşur. Araç beyninden adblue sistemini çözümleme halinde aracınız yazılımsal olarak adblue sistemi yok gibi algılar. Fakat adblue sistemi aynı zamanda işlevlerine (DPF, EGR, SCR filtreleri ile) devam eder. Dilediğiniz zaman bu sistemi eski haline getirmeniz de ayrıca mümkündür. Bu işlemlerin araca kesinlikle zararı yoktur.

Hizmetlerimiz

Sosyal Medya