EGZOZ GERİ DÖNÜŞÜM (EGR) ÇÖZÜMLERİ

Egzoz Geri Dönüşüm (EGR) Nedir?

Egzoz geri dönüşüm valfi araçların motor bölümünde yer alan pnömatik bir valftir. EGR sistemi motora giren havayı kontrol eder ve yanma sıcaklığını azaltır. Böylece emisyonun azaltılmasında önemli bir rol oynar. Devirdaim sistemi ile egzoz gazlarının bir kısmının yanmasını sağlar. Motorun çalışmasını kolaylaştırdığı için yakıt tüketimini de düşürür. 

Ankara Chip Tuning

Egzoz Geri Dönüşüm (EGR) Arızası?

EGR arızaları genel olarak parça içerisindeki kirlenmesinden kaynaklanır. Bu kirlenme gaz geçişinin olduğu alanı daraltır ya da tıkar. Bu nedenle valf kapağı işlevini kaybeder. Araçta arıza ışığı, motor çalışma sıcaklığının artması, yakıt tüketiminde artış, performans ve çekişte düşüş, motorda vuruntu gibi sorunlar ile EGR arızası anlaşılır. 

Egzoz Geri Dönüşüm (EGR) Arızası Nasıl Giderilir?

EGR valfi sökülerek temizlenebilir. Yeteri kadar temizlenmesini sağlamak için profesyonel makine ve kimyasalların kullanılması gerekebilir. Bu da konu üzerinde uzmanlaşmış personelin müdahale etmesinin doğru olacağı anlamına gelir. Bazı durumlarda bu valfin temizliği yeterli olmayacaktır. Bu tarz durumlarda parçanın değişmesi ya da iptal edilmesi gerekebilir. İptal edilmesi işleminin bazı avantaj ve dezavantajları olacaktır. Bu detaylar hakkında bilgi almak, olumsuzlukları en aza indirmek hatta bir çok araçta tamamen sıfırlamak mümkün olduğundan bizimle iletişime geçmenizi  öneririz. 

Hizmetlerimiz

Sosyal Medya