DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ ÇÖZÜMLERİ

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

Dizel araçların üretiminde egzoz sistemi içerisine yerleştirilen dizel partikül filtresi kısa adıyla DPF yakıtın yanması sonucunda ortaya çıkan doğa ve insana zararlı gazların %80’den fazlasını filtreleyen bir parçadır. Benzinli araçlarda katalitik konvertörle hemen hemen aynı görevi gördüğü söylenebilir. Farklı yakıtlarda ortaya çıkan farklı atık gazla olduğundan bu parçalarında filtrasyon özellikleri değişilik göstermektedir. 

Ankara egzoz

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Arızası?

Dizel partikül filtresi arızalarında en çok karşılaşılanı filtre gözeneklerinin tıkanmasıdır. Aracınızı sürekli düşük devirlerde kullandığınızda bu filtreler daha hızlı tıkanmaktadır.  Ayrıca yakıt kalitesi de bu arızanın meydana gelmesinde  önemli bir etmendir. Bir süre sonra kirlenen konvertör yüzeyi bu pisliklerle kaplanıp çalışamaz hale gelmektedir.  Bazen katalitik konvertör arızaları motordan da kaynaklanabilmektedir.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Arızası? Nasıl Giderilir?

Dizel partikül filtreleri özel makinelerle, özel kimyasallarla temizlenebilir. Bu işlem doğru makinelerde, doğru süreçlerle ve uzman personel tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde daha büyük sorunlara yol açmaktadır.  Bazı durumlarda dizel partikül filtresi içinde farklı problemlerde oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise parçanın değişmesi gerekmektedir. 

Hizmetlerimiz

Sosyal Medya